Pięć kontynentów teatru
„Skąd przychodzę? Kim jestem? Dokąd zmierzam? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy poznać i zgłębić niezliczone formy, doświadczenia, innowacje i tajemnice, znane nam z historii naszego rzemiosła. Tylko w ten sposób możemy zbudować osobisty kompas, który pozwoli nam przemierzyć pięć kontynentów teatru: kiedy, gdzie, jak, dla kogo i dlaczego robię teatr”.
Autorzy Sekretnej sztuki aktora. Słownika Antropologii Teatru, poświęconej technikom cielesnym i rządzącym nimi prawom i regułom, przyglądają się historii teatru z nowej, niezwykłej perspektywy – materialnej kultury aktora. Ich zdaniem to drugi filar, na którym opiera się relacja widza z aktorem. Do „pomocniczych technik aktora” należą m.in. charakteryzacja, kostiumy, akcesoria, rekwizyty, światło, scenografia, przestrzeń gry i przestrzeń widowni, plakaty, a także aspekty ekonomiczne i organizacyjne (strategie marketingowe, pensje, bilety, tournée, itd.). Elementy te wzmacniają ekspresję ciała aktorów i zwiększają efektywność przekazu. Barba i Savarese przytoczą szereg przykładów technik pomocniczych i ich zastosowań w różnych kulturach teatralnych.
Spotkanie stanowi zapowiedź książki Pięć kontynentów teatru. Przewodnik po materialnej kulturze aktora, która ukaże się w językach włoskim i angielskim w grudniu 2016 roku.