Biogram
Opis
W 1821 roku do Afryki Zachodniej przybył pierwszy transport byłych niewolników z plantacji bawełny. Agent Towarzystwa Charytatywnego odkupił od miejscowego wodza pas ziemi za cenę sześciu muszkietów i skrzyni paciorków. Tak powstała Liberia. Mimo zwrotnikowej pogody Amerykanoliberyjczycy przechadzali się po swoich włościach w cylindrach i frakach, żeby za wszelką cenę zaznaczyć różnicę między klasami. Kolejne lata to niekończące się konflikty, które wypaliły „państwo wolności” do gołej ziemi. Liberyjska wojna domowa, jak pisał Zbigniew Herbert, „wychowała nową odmianę dzieci”. One bawią się w zabijanie. Nie żywią się chlebem, tylko ciałami wrogów.
Matkę Courage spotykamy samotnie wpatrującą się w ocean na plaży w West Point. To największe liberyjskie slumsy, a plaża stała się przez lata wychodkiem biedoty pozbawionej kanalizacji. W spiekocie słońca nawet morska bryza nie przynosi orzeźwienia. Po drugiej stronie oceanu jest Ameryka – raj utracony. Od stronu lądu zbliża się postać, rzucająca długi cień. I zaczyna snuć swoją opowieść jeszcze raz. To piosenka. „Matko, matko, czy pochowałaś już wszystkie swoje dzieci?” Spektakl inspirowany tekstem Brechta powstał w oparciu o reportaże, relacje i wywiady z ocalałymi mieszkańcami Liberii.
- Teatr Układ Formalny we Wrocławiu
- Reżyseria ― Grzegorz Grecas
- Tekst ― Grzegorz Grecas, Paweł Palcat
- Występują ― Piotr Bublewicz, Przemysław Furdak, Joanna Gonschorek, Katarzyna Kłaczek, Paweł Palcat
- Scenografia ― Alex Aleksiejczuk
- Kostiumy i formy ― Kasia Bublewicz
- Muzyka ― Paweł Głosz
- Ruch sceniczny ― Madi Rostkowska
- Premiera ― 15 maja 2016
-
Spektakl wciąga nas w wir permanentnej wojny – nierządu, gwałtów, tortur i mordów. Siedzimy jak zaklęci i pewnie nieraz myślimy, że jak dobrze, że możemy być jedynie biernymi obserwatorami tych ludzkich tragedii. […] Matka Courage (świetna rola Joanny Gonschorek) „pruje się” jak tylko może, by ocalić córkę i dwóch synów. W końcu, tak jak inne liberyjskie matki w 2002 roku, staje w milczącym proteście kobiet: „nie ruszymy się stąd, póki nie przestaniecie zabijać naszych synów i córek”.
Daniel E. Groszewski | „Dzielnice Wrocławia”
Zobacz więcej
Informacje
Data i godzina
Miejsce
Czas trwania
95 min
Język
polski mówiony oraz polski język migowy
Informacje dodatkowe
Spektakl przystosowany do obioru przez osoby niesłyszące.
Dozwolony dla widzów od lat 18.