Biogram
Opis
Spektakl jest pogłębionym studium kluczowej sceny w Hamlecie. Scena spotkania Hamleta z Ofelią oferuje nam możliwość wnikliwego przyjrzenia się zawikłanym relacjom pomiędzy dwojgiem ludzi. Hamlet i Ofelia prowadzą ze sobą nieustanną i niebezpieczną grę. Grają, a właściwie walczą na śmierć i życie. Zmuszeni przez uczucie, które ich łączy.
„Być albo nie być? – oto jest pytanie”. Odpowiedź jest jedna – musicie BYĆ.
Szekspir umarł czterysta lat temu. Czy dziś, w XXI wieku są jeszcze jakieś granice w teatrze? My wszystkie łamiemy. Nie przychodźcie w garniturach. Zostawcie je na wesela i pogrzeby. Jedzcie i pijcie w trakcie! Rozmawiajcie! U nas widz ma władzę. Może komentować na głos działania sceniczne. Może zmienić bieg wydarzeń. Może wstać i wyjść ze spektaklu lub oglądać go z zamkniętymi oczami, do czego będziemy go prowokować. Może rzucać pomidorami (pomidorów nie zapewniamy). Aktorzy będą bardzo blisko widzów. Wejdą z nimi w bezpośredni kontakt, nawet fizyczny. Przyjdźcie! Przede wszystkim bądźcie naprawdę!
- Teatr Strefa Otwarta
- Autorski projekt i wykonanie — Anna Rakowska, Piotr Misztela
- Opieka artystyczna — Mirosław Kocur
- Premiera — 29 czerwca 2013
-
H(2)O, czyli Hamlet do Ofelii […]. Spektakl sprawny, poprowadzony w dobrym tempie, wymagający od publiczności aktywności i opowiedzenia się po którejś ze stron. Ofelia i Hamlet angażują wszystkich do damsko-męskich podchodów i porachunków. Ich bezpośredni, bezpretensjonalny sposób gry sprawia, że nie sposób nie polubić ich bohaterów, czy odmówić im zrobienia czegoś, o co proszą.
Małgorzata Bierejszyk | „Gazeta Świętojańska”
-
Przestrzeń sceniczna zaaranżowana jest na arenę lub wybieg – widownia siedzi po dwóch stronach sali i obserwuje pojedynek między Hamletem a Ofelią. Przy użyciu kilku rekwizytów dwójka aktorów odgrywa jedną z najsłynniejszych par Szekspira. […] Tytuł spektaklu – H(2)O zawiera nie tylko inicjały bohaterów, lecz także oznacza wzór chemiczny wody, która szczególnie w historii Ofelii jest bardzo istotna.
Stanisław Godlewski | Festiwal Szekspirowski w Gdańsku
Informacje
Data i godzina
Miejsce
Czas trwania
60 min
Język
polski