Rozpoczęcie Olimpiady Teatralnej
Olimpiadę Teatralną zainaugurują Trojanki Tadashiego Suzukiego, wznowione specjalnie z okazji Olimpiady. Premiera spektaklu odbyła się w 1974 roku. Zdaniem reżysera Trojanki ukazują tym, którzy przeżyli klęskę drugiej wojny światowej i ich potomkom „uniwersalność ludzkiego cierpienia, które przeżywamy bardzo podobnie w Japonii i na Zachodzie”, a według „New York Times”: „Suzuki powołał do życia hybrydę greckiej tragedii i klasycznych, japońskich form teatralnych kabuki i nō, przerabiając Eurypidesa na współczesnego japońskiego autora”. Pokazy spektaklu odbędą się 14–16 października.
Podczas pierwszego weekendu Olimpiady Teatralnej zaprezentujemy także dwa spektakle w nurcie głównym: Kuszenie cichej Weroniki Krystiana Lupy i Życie między niebem a ziemią Liu Libina, oraz w Programie Instytutu Grotowskiego Szczęśliwe dni z Mają Komorowską i Adamem Ferencym. Tadashi Suzuki, Maja Komorowska i Liu Libin, dyrektor artystyczny Olimpiady Teatralnej w Pekinie w 2014 roku, są honorowymi gośćmi ceremonii otwarcia Olimpiady Teatralnej we Wrocławiu.
15 października, w sobotę, rozpocznie się Dolnośląska Platforma Teatru. W trakcie 5 dni w stolicy Dolnego Śląska zobaczymy 37 przedstawień teatrów dramatycznych, muzycznych, dziecięcych, teatru ruchu i pantomimy, form klasycznych i sceny eksperymentalnej z całego województwa. Dyrektor artystyczny festiwalu, Jarosław Fret, uważa, że „Dolnośląska Platforma Teatru jest najlepszym programem na rozpoczęcie Olimpiady – wielkiego święta teatru we Wrocławiu, mówiącego także o Wrocławiu”.
Więcej o spektaklach można dowiedzieć się, wchodząc w zakładkę Kalendarium lub Nurty.