Opis

XXI wiek nigdy nie wyglądałby tak pięknie, gdyby nie Jan Karski. Bohater, ikona, a przede wszystkim człowiek sukcesu. Ale jakiego? Oswobodzenia milionów Żydów. Milionów Żydów w wagonach bez przedziałów, w drodze do obozów. To dzięki niemu Niemcy wraz z aliantami wygrali wojnę, a współczesny świat jest kolorowy, ludzie są szczęśliwi i z szerokim uśmiechem wspominają podróże Karskiego, ucieczki Karskiego, wygraną Karskiego. Wygraną dobra ze złem, które nie zdążyło się dokonać. Czym jest Holokaust w oczach społeczeństwa pozbawionego traumy? Zapomnianym wybrykiem historii czy pożywką dla popkultury?

  • Teatr im. Cypriana K. Norwida w Jeleniej Górze
  • Reżyseria, światła i kostiumy ― Julia Mark
  • Tekst i opracowanie muzyczne ― Szymon Bogacz
  • Dramaturgia ― Zuzanna Bućko
  • Występują ― Agata Grobel, Bogusław Kudłek, Robert Mania
  • Realizacja świateł ― Michał Januszkiewicz
  • Realizacja dźwięku ― Krystian Kobus
  • Charakteryzacja ― Małgorzata Spanier
  • Wideo ― Jarosław Jagodziński
  • Opracowanie plastyczne ― Marek Brodowski
  • Premiera ― 27 stycznia 2015
Czytaj więcej

Julia Mark (Pawłowska) jest reżyserką teatralną. Studiowała wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Ukończyła również Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Podczas studiów współpracowała z Bogdanem Hussakowskim (Teatr PWST), była też asystentką Mikołaja Grabowskiego w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Debiutowała Miłością Fedry Sarah Kane w warszawskim Teatrze Polonia. Od tego czasu wystawia spektakle w teatrze zarówno lalkowym, gdzie realizuje klasykę literatury dla dorosłych i dzieci (m.in.: Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla w Teatrze Banialuka w Bielsku Białej, Piotruś Pan Jamesa M. Barriego w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Aleksandra Smolki), jak i dramatycznym (Mój niepokój ma przy sobie broń Mateusza Pakuły w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Zastrzel mnie i weź ze sobą Marii Spiss w Teatrze Nowym w Krakowie). Swoje przedstawienia prezentowała m.in. na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port i Koszalińskich Konfrontacjach Młodych „m-teatr”. Wyreżyserowała Karskiego Historię Nieprawdziwą Szymona Bogacza w Teatrze im. Cypriana K. Norwida w Jeleniej Górze. Na podstawie tego samego tekstu zrealizowała wcześniej słuchowisko emitowane w radiowej Trójce. Mark wygrała konkurs na reżyserię organizowany przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu (2009), a także otrzymała Dziką Różę Dziennikarzy za Mój niepokój ma przy sobie broń (2013). Była także nominowana do Srebrnej Maski za Trzech mężczyzn w różnym wieku Szymona Bogacza z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (2012).

 

Szymon Bogacz (ur. 1976) jest dramaturgiem, muzykiem, artystą kabaretowym i scenarzystą. Studiował na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Grał na trąbce m.in. w orkiestrze Sinfonia Varsovia, Filharmonii Narodowej, Polskiej Orkiestrze Radiowej. Ukończył także scenariopisarstwo na PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi. Napisał kilkanaście dramatów, które doczekały się kilku realizacji scenicznych: Wszystko, co chcielibyście powiedzieć po śmierci ojca, ale boicie się odezwać, Allegro moderato, Być jak Frank Sinatra, Trzech mężczyzn w różnym wieku, Koło kwintowe – fragmenty, W imię Ojca i Syna, za którą otrzymał Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Sztukę zdobyła również główną nagrodę XVI Przeglądu Małych Form Teatralnych „Letnia Scena 2014” w Łodzi. W 2015 roku odbyła się premiera jego sztuki Tata ma kota (albo Poczytaj mi Tato). Artysta współpracuje z Zuzanną Bućko, z którą napisał teksty m.in. dla Wrocławskiego Teatru Lalek i Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

W sierpniu 2015 roku Bogacz został kierownikiem literackim Teatru im. Cypriana K. Norwida w Jeleniej Górze, gdzie wystawiono jego spektakl Karskiego Historia Nieprawdziwa w reżyserii Julii Mark. Przedstawienie zostało nagrodzone Srebrnym Kluczykiem w kategorii najlepszy spektakl teatralny. Wcześniej na podstawie tego samego tekstu powstało słuchowisko w Teatrze Polskiego Radia emitowane w radiowej Trójce, za które autor otrzymał nagrodę Teatru Polskiego Radia „Talanton” za debiut dramaturgiczny.

Zobacz więcej

Informacje

Data i godzina

wt.
18 Październik
19:00

Miejsce

Czas trwania

90 min

Język

polski