Film

Białe zombie

Victor Halperin
1932

Narzeczeni, Madeline (Madge Bellamy) i Neil (John Harron), postanawiają wybrać się na Haiti, by na plantacji znajomego, Charlesa Beaumonta (Robert Frazer), zorganizować swój ślub. Miła gościna nie okazuje się całkowicie bezinteresowna, dwulicowy znajomy pragnie uwieść piękną pannę młodą przy pomocy tajemniczego sąsiada, właściciela młyna, Legendre’a (w tej roli ikona kina grozy: Bela Lugosi), który dzięki haitańskiemu napojowi i tajemniczym zaklęciom potrafi zmienić ludzi w zombi i tym samym podporządkować ich swojej woli. Czy plan Beaumonta wypali?

Uznawany za pierwszy obraz o zombie w historii kina. Niezależny film wyprodukowany poza wielkimi hollywoodzkimi studiami (chociaż korzystający ze scenografii do Frankensteina i Dzwonnika z Notre Dame wybudowanych w studiach Universalu) przez braci Victora i Edwarda Halperinów wszedł na amerykańskie ekrany w 1932 roku, a jego główną gwiazdą był legendarny Bela Lugosi (Dracula, Czarny kot, Plan 9 z kosmosu) – odtwórca pierwszego hollywoodzkiego Hrabiego Draculi. Film powstał w Hollywood w erze przed wprowadzeniem tak zwanego kodeksu Haysa, wprowadzającego silne obostrzenia w kwestiach pokazywania niemoralnych zachowań, obrazowania przemocy, wulgarności. Film bardzo długo uznawano za zaginiony, odnalazł się dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Białe zombie inspirowało nie tylko filmowców. Muzyk hardrockowy, Rob Zombie, postanowił nazwać swój pierwszy zespół White Zombie właśnie na cześć filmu Halperina.
Tomasz Kolankiewicz

Film prezentowany razem z Królestwem, odcinek 4: Żywe trupy Larsa von Triera.

  • Tytuł oryginalny — White zombie
  • Reżyseria — Victor Halperin
  • Scenariusz — Garnett Weston, Williama B. Seabrook na podstawie swojej powieści Magiczna wyspa
  • Gatunek — horror, romans
  • Produkcja — Stany Zjednoczone
  • Rok produkcji — 1932

Informacje

Data i godzina

ndz.
30 Październik
18:00

Czas trwania

69 min

Język

angielski

Napisy

polskie

Informacje dodatkowe

Każdy seans poprzedzi 15-minutowy wstęp kuratora programu, Tomasza Kolankiewicza. Pomiędzy filmami będzie 15 minut przerwy.