Spektakl Petera Brooka zamyka Olimpiadę Teatralną
W latach 1991–2009 Peter Brook wielokrotnie odwiedzał Wrocław, uczestnicząc w konferencjach i spotkaniach z publicznością, a także prezentując spektakle oraz filmy. Jako gość Ośrodka Grotowskiego po raz pierwszy przyjechał w 1991 roku w związku z polską premierą filmu Spotkania z wybitnymi ludźmi oraz promocją książki Fragmenty nieznanego nauczania Piotra Demianowicza Uspienskiego. We Wrocławiu pokazywano następujące spektakle w reżyserii Petera Brooka: Garnitur (2002), Tierno Bokar (2005), Wielki Inkwizytor (2007), Fragmenty (2009) oraz 11 and 12 (2010), który powstał jako koprodukcja Instytutu Grotowskiego, Barbican Centre z Londynu i CICT/Theatre des Bouffes du Nord z Paryża w ramach programu „Masters in Residence”.
Instytut Grotowskiego jest też koproducentem najnowszego spektaklu reżysera – Pole bitwy w reżyserii Petera Brooka i Marie-Hélène Estienne. Przedstawienie nawiązuje do ostatniego rozdziału Mahabharaty, którego akcja toczy się po zakończeniu wojny, gdy nastał czas odbudowy pokoju. Mahabharata nie jest zwykłą książką ani też wspaniałym cyklem ksiąg, lecz ogromnym płótnem, które przedstawia wszystkie aspekty ludzkiej egzystencji. Bogactwo języka, którym napisano ten ponadczasowy epos, i zawarte w nim – zawsze zadziwiające – opowieści pomagają przenieść na scenę sytuację, która należy wprawdzie do przeszłości, ale odzwierciedla brutalne konflikty naszych czasów. Pokazy 12–13 listopada zakończą Olimpiadę Teatralną we Wrocławiu.
12 listopada zaprezentowany zostanie film dokumentalny w reżyserii Simona Brooka. The Tightrope, nakręcony metodą całkowitego zanurzenia za pomocą pięciu ukrytych kamer, prezentuje intymne aspekty pracy Petera Brooka z jego zespołem. Pokaz odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Bezpłatne wejściówki do odebrania są w kasach kina DCF i w Biurze Festiwalowym w Barbarze.