Biogram
Opis
To przewrotne i pełne ironii przedstawienie podejmujące temat macierzyństwa jako doświadczenia ekstremalnego. To opowieść o młodych matkach odkrywających jasne i ciemne strony macierzyństwa, historia ich zmagań z sobą i oczekiwaniami społecznymi. Czy dobra, kochająca mama może sobie pozwolić na chwile słabości? Czy może czuć się bezradna i zagubiona, wściekła i sfrustrowana? Czy ma prawo wyrażać swoje emocje? Spektakl pokazuje, jak młode kobiety będące na tym etapie życia funkcjonują w naszym społeczeństwie. Bada, czy mają przestrzeń i warunki do swobodnego wyrażania siebie i realizacji swoich potrzeb. Pyta, czy państwo wspiera je w opiece nad dziećmi i w powrocie do pracy. Pyta również o niełatwy i niejednoznaczny proces budowania relacji pomiędzy matką a dzieckiem – o towarzyszące temu wewnętrzne konflikty i o prawo do ich odczuwania. Wszystko to opowiedziane jest w zaskakujący, zabawny, nieoczywisty sposób. Przedstawienie powstało na podstawie blogów matek oraz doświadczeń aktorek.
Od kwietnia 2016 roku w Teatrze Kana trwają próby do Projektu: Ojciec. Będzie to odpowiedź młodych ojców na Projekt: Matka.
- Teatr Kana
- Scenariusz, adaptacja i reżyseria ― Mateusz Przyłęcki
- Występują ― Bibianna Chimiak, Marta Giers-Sanecka, Karolina Sabat
- Muzyka ― Andrzej Bonarek, Konrad Cwajda (piosenka do tekstu Mamy Rysiowej), Piotr Starzyński, Mateusz Przyłęcki na podstawie tłumaczenia Grzegorza Czuchaja (rap inspirowany wierszem Hollie McNish Embarrassed)
- Rysunki ― Gustaw Grygier
- Animacje ― Piotr Starzyński
- Realizacja i montaż filmu ― Krzysztof Sanecki
- Premiera ― 19 września 2014
-
Spektakl kreuje bezpieczne miejsce, w którym kobiety mogą szczerze mówić […] o swoim lęku, że przylgnie do nich opinia „złej matki”. Czy w naszym społeczeństwie funkcjonuje etykietka, którą trudniej jest przeboleć? […] Kobietom, które rozważają możliwość macierzyństwa, Teatr Kana oferuje znacznie bardziej realistyczne spojrzenie, dzięki któremu mogą wejść w swoją nową rolę odrobinę lepiej przygotowane. Choć, jak mówią w spektaklu, nikt nie rodzi się matką. Uczysz się tego od swojego dziecka.
Megan | „Duke City Fix”
-
Ten spektakl doprowadził mnie do łez. Płakałam z zachwytu i płakałam ze wzruszenia. Przejęta słuchałam o doświadczeniach z porodówki, które już zatarły się w mojej pamięci, śmiałam się w głos przy rozkosznych wizjach o macierzyństwie snutych przed ciążą (z siebie się śmiałam!).
Dorota Smoleń | onet.pl
-
Bibianna Chimiak usłyszała kiedyś, że zapis spektaklu na DVD powinno się rozdawać młodym matkom na porodówkach. To prawda, bowiem to zabawne przedstawienie może dać im siłę i przygotować na w miarę spokojne macierzyństwo, co ważne, z własnego wyboru. Na świadomy, mimo wielu trudów, piękny stan.
Aram Stern | teatrdlawas.pl
-
Wykrzyczały to, co większość matek czuje, ale głośno o tym nie mówi. I tak rozemocjonowały widownię, że w godzinę po spektaklu część widzów w ogóle nie chciała opuszczać teatru.
Monika Żmijewska | wyborcza.pl (Białystok)
Informacje
Data i godzina
Miejsce
Czas trwania
65 min
Język
polski
Napisy
angielskie